Agırê Jiyan

Koma Agırê Jiyan yani Türkçe anlamıyla Yaşam Ateşi Grubu

1990′da Kürt halk ezgilerinin özüne bağlı kalınarak, modern müziğin estetik ve felsefi yönlerini esas alıp, enternasyonalist bir müzikal anlayışla Nail Yurtsever, Ali Geçimli ve Şener Yıldız olmak üzere üç Bingöl’lü genç tarafından “Koma Çepexçûr” olarak kurulmuştur. 1992′de MKM’nin faaliyetine katılmış ve Nikolay Alekseyeviç Ostrovsky’nin “Selam! Yaşam Ateşi” adlı kitabından esinlenerek adını değiştirmişlerdir

Koma Agırê Jiyan 1992-1996 yılları arasında gerek konserlerde gerekse şenliklerde kitlelerle buluşma anlamında uzun bir yol kat etti. Grup, 1996 yılında 4 yıllık hummalı bir çalışmayla çıkarttıkları Adarê isimli albümüyle büyük beğeni topladı.

Bu albümün büyük beğeni ve popülarite kazanmasında Kürt halkı ezgilerini kendine özgü ve kendi halk gerçekliğinden kopuk olmayan bir tarzda yorumlamaları büyük rol oynamıştır.

Bu süreçten sonra çalışmalarına yurt içinde ve yurt dışında daha bir yoğunluk katan Koma Agırê Jiyan 1999 yılının sonlarında Hêlin adlı ikinci albümlerini çıkarttı.

2. albümünden sonra Agirê Jiyan konser çalışmalarına ağırlık verdi. Ezgilerimizin, türkülerimizin, alternatif kültürümüzün ülke toprağının her karışına serpme sorumluluğu içerisinde bir çok konser düzenleyen Agırê Jiyan’ın özellikle “Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu” ve “Adıyaman Atatürk Stadyumu” konserleri ilk göze çarpanlar arasında.

Koma Agırê Jiyan’ın Albümleri;

Adarê – 1996
Hêlîn – 1999
Harbiye Konseri – 2002
De were – 2006
Aşti – 2014

Koma Agırê Jiyan Kimdir? Biyografisi

| Genel |
About The Author
-